Wyjazd edukacyjny do Jędrzejowa, Tokarni i Chęcin
W dniu 21 września 2024 r. nauczyciele kieleckich szkół brali udział w kolejnym już wyjeździe edukacyjnym poznając historię i kulturę zabytków regionu świętokrzyskiego.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie. Ciekawostką jest, że jest to trzecie pod względem prezentowanej ilości czasomierzy muzeum na świecie, po Chicago i Oxfordzie. Muzeum posiada bogate i zróżnicowane zbiory setek zegarów słonecznych i przyrządów gnomonicznych, rozmaite przyrządy do mierzenie czasu: klepsydry, zegary ogniowe i mechaniczne a także przyrządy astronomiczne. W dziale starodruków liczącym około 600 tomów do najcenniejszych należy dzieło Kopernika z 1566 r. „Derevolutionimbus orbium coelestium”, oraz egzemplarze z autografami Heweliusza, Kartezjusza i Huyghensa. Godną uwagi jest ponadto kolekcja grafik i ekslibrisów licząca około 25.000 dzieł powstałych od XVI do XX w. oraz zachowane wnętrza domu Przypkowskich wypełnione zbiorami sztuki.
Z Jędrzejowa pojechaliśmy do Tokarni, na sielską, piękną, kolorową polską wieś, gdzie króluje drewno, przydomowe uprawy ziół i kwiatów – mowa oczywiście o Muzeum Wsi Kieleckiej. Spacer przy pięknej słonecznej pogodzie był wyjątkowo atrakcyjny.
W zachowanych chatach mogliśmy oglądać stałe ekspozycje wyposażenia wnętrz z dawnych lat. Dzięki temu zobaczyliśmy tu, jak kiedyś wyglądała w środku apteka, sklep spożywczy, dom krawca, szewca, kuźnia, a nawet atelier fotografa. Co więcej, podobno muzeum w Tokarni jako jedyne w Polsce może pochwalić się stałą ekspozycją, pokazującą w pełni wyposażony gabinet lekarza z okresu międzywojennego.
Kolejnym etapem były Chęciny, malowniczo położone miasteczko z usytuowanym na wzniesieniu zamkiem królewskim pochodzącym z przełomu XIII i XIV w. Trudno dokładnie ustalić kiedy wybudowano zamek, ale pewne jest, że przebywali tu królowie Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki. W kolejnych latach na Zamku mieszkały: Elżbieta Łokietkówna, Zofia Holszańska i jej syn Władysław Warneńczyk oraz z pochodzenia Włoszka – królowa Polski Bona Sforza. Z wieży zamkowej rozciągał się przepiękny widok na Kielce i okolice.
Od XVI w. w Chęcinach mieszkali Żydzi, dlatego można tu podziwiać odrestaurowaną synagogę, a o dawnych mieszkańcach Chęcin świadczy położony na wzgórzu zamkowym cmentarz żydowski. Niektóre macewy datowane są na XVII wiek. Zachowane nagrobki zostały wykonane z miejscowych kolorowych zlepieńców, zwanych też chęcińskim marmurem; w formie pionowych płyt o zwieńczeniach trójkątnych, półokrągłych i prostych. W przypadku niektórych nagrobków zwraca uwagę finezja, z jaką wykuto epitafia.
Organizatorami wyjazdu były Elżbieta Sornat i Dorota Batóg – doradcy metodyczni z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.





