Szlakami dziedzictwa kulturowego regionu. Chmielnik - ,,świętokrzyski sztetl”, Szydłów - ,,polskie Carcassonne”
28 września 2024 r.- terenowe szkolenie metodyczne: Szlakami dziedzictwa kulturowego regionu. Chmielnik - ,,świętokrzyski sztetl”, Szydłów - ,,polskie Carcassonne”.
,,Pozostańcie wierni temu dziedzictwu! Uczyńcie je podstawą swojego wychowania! Uczyńcie je przedmiotem szlachetnej dumy! Przechowajcie to dziedzictwo! Pomnóżcie to dziedzictwo! Przekażcie je następnym pokoleniom!”
(Jan Paweł II – do młodzieży na Wzgórzu Lecha, Gniezno 3.VI 1979 r.)
Podczas sobotniego wyjazdowego szkolenia, szukaliśmy znaczących miejsc dziedzictwa kulturowego regionu.
W Chmielniku uczestniczyliśmy w zajęciach w dawnej synagodze z XVIII wieku, w której mieści się unikatowy w kraju obiekt: Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” im. Majera Małego, którego celem jest przypomnienie i odtworzenie specyfiki sztetli – dawnych polsko – żydowskich miasteczek, przypomnienie koegzystencji dwóch kultur: polskiej i żydowskiej. Aby w pełni poczuć atmosferę i specyfikę takich miejsc, odbyliśmy również spacer terenowy po miejscowości.
W Szydłowie zapoznaliśmy się z miejscami i obiektami świadczącymi o dużym znaczeniu miejscowości w historii i kulturze regionu oraz Polski. Na naszej edukacyjnej trasie były materialne świadectwa od XIV do XVIII wieku: Brama Krakowska, mury obronne, zamek, brama zamkowa, kościół św. Władysława, kościół Wszystkich Świętych z polichromią figuralną, synagoga, Muzeum Zamków Polskich - skarbczyk, kościół i szpital św. Ducha, relkt Bramy Opatowskiej.
Szkolenie dowiodło, jak niezwykle ważna jest rola dziedzictwa kultury. Znajomość oraz interpretacja dziedzictwa regionalnego, przyczyniają się do kształtowania naszej tożsamości. Niezwykle cenna jest możliwość czerpania z bogatej przeszłości po to, by to, co minione, stało się motorem współczesności.






