Konferencja pod hasłem Uwaga dziecko!
10 czerwca 2026 r. odbyła się konferencja pod hasłem Uwaga dziecko!, której organizatorem była Prezydent Miasta Kielce Pani Agata Wojda. Tematem konferencji było dziecko, jego potrzeby edukacyjne i bezpieczeństwo, które stanowią jedno z najważniejszych wyzwań współczesnej szkoły i systemu edukacji. Dynamiczne zmiany społeczne, rosnąca świadomość różnorodności potrzeb uczniów oraz rozwój edukacji włączającej, wymagają od nauczycieli, specjalistów i rodziców nieustannego poszukiwania skutecznych metod wsparcia dzieci i młodzieży.
Konferencja była przestrzenią wymiany doświadczeń, refleksji oraz dobrych praktyk, które pomagają budować szkołę otwartą, bezpieczną i dostępną dla każdego ucznia. To także okazja do rozmowy o wyzwaniach związanych z diagnozą, terapią, wsparciem psychologicznym oraz współpracą pomiędzy szkołą, rodziną i środowiskiem lokalnym.
Spotkanie było inspiracją do podejmowania nowych działań na rzecz dzieci i młodzieży wymagających szczególnego wsparcia edukacyjnego i emocjonalnego.
Konferencja podzielona była na trzy panele.
Panel I: Wsparcie dzieci i młodzieży z własnymi potrzebami edukacyjnymi
Jan Gawroński – Społeczny Zastępca Rzecznika Praw Dziecka
Agnieszka Oleksa – nauczyciel zajęć rewalidacyjnych, terapeuta dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi logopeda, neurologopeda Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Kielcach
Panel II: Standardy ochrony dzieci - jak prawidłowo dokonać ich ewaluacji.
Katarzyna Nowakowska – kierownik Wydziału Edukacji Włączającej Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie
Wioletta Jaskólska - specjalistka Wydziału Edukacji Włączającej Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie
Agnieszka Matysek – sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Panel III: Ochrona dzieci w cyberprzestrzeni
mł. insp. Marcin Hensoldt Naczelnik Wydziału do walki z Przestępczością Cyfrową Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu
prof. dr. hab. Małgorzata Skórzewska – Amberg Akademia Leona Koźmińskiego
Maciej Groń radca prawny NASK – Państwowy Instytut Badawczy
Patronat honorowy objęli:
Rzecznik Praw Dziecka - Monika Horna-Cieślak
Świętokrzyski Kurator Oświaty Piotr Łojek
Prezes Sądu Okręgowego w Kielcach Małgorzata Solecka
Prezes Sądu Rejonowego w Kielcach Agnieszka Kierkowska
Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych Marcin Cecot
Patronat medialny objęli:
TVP3
Radio Kielce
Radio Rekord
Echo Dnia



