Wydarzenia

Konferencja pod hasłem Uwaga dziecko!

10 czerwca 2026 r. odbyła się konferencja pod hasłem Uwaga dziecko!, której organizatorem była Prezydent Miasta Kielce Pani Agata Wojda. Tematem konferencji było dziecko, jego potrzeby edukacyjne i bezpieczeństwo, które stanowią jedno z najważniejszych wyzwań współczesnej szkoły i systemu edukacji. Dynamiczne zmiany społeczne, rosnąca świadomość różnorodności potrzeb uczniów oraz rozwój edukacji włączającej, wymagają od nauczycieli, specjalistów i rodziców nieustannego poszukiwania skutecznych metod wsparcia dzieci i młodzieży.

Konferencja była przestrzenią wymiany doświadczeń, refleksji oraz dobrych praktyk, które pomagają budować szkołę otwartą, bezpieczną i dostępną dla każdego ucznia. To także okazja do rozmowy o wyzwaniach związanych z diagnozą, terapią, wsparciem psychologicznym oraz współpracą pomiędzy szkołą, rodziną i środowiskiem lokalnym.

Spotkanie było inspiracją do podejmowania nowych działań na rzecz dzieci i młodzieży wymagających szczególnego wsparcia edukacyjnego i emocjonalnego.

Podsumowanie I Konkursu Gier Matematycznych

25 maja w siedzibie SODMIDN odbyło się podsumowanie II Konkursu Gier Matematycznych, którego organizatorami byli SODMIDN oraz SP nr 39 im. S. Moniuszki w Kielcach. Prace uczniów były bardzo różnorodne: gry planszowe, karciane, quizy. Uczestnicy wykazali się niezwykłą pomysłowością, ale i wiedzą matematyczną, którą wykorzystali w opracowaniu ciekawych projektów. Prace zostały estetycznie wykonane, z wieloma własnoręcznie skonstruowanymi rekwizytami.

Zwycięzcami konkursu zostali:

Szlakami dziedzictwa kulturowego regionu. Ponidzie: Pińczów, Busko Zdrój

16 maja 2026 r.- terenowe szkolenie metodyczne: Szlakami dziedzictwa kulturowego regionu. Ponidzie: Pińczów, Busko Zdrój.

,,Człowiek jest sobą przez kulturę. Naród jest sobą przez kulturę. Człowiek jest członkiem swojego narodu, uczestnicząc w dziedzictwie jego kultury.”

                                                         Jan Paweł II

Podczas sobotniego, wyjazdowego szkolenia, szukaliśmy znaczących miejsc dziedzictwa kulturowego regionu w oparciu o Ponidzie często nazwane ,,Polską Toskanią”. To region w województwie świętokrzyskim, który zachwyca swoim malowniczym krajobrazem. To miejsce, gdzie równiny, pagórki i wąwozy tworzą zapierające dech w piersiach krajobrazy. To unikalne rezerwaty, przydrożne świątki, kapliczki i krzyże, a także prastare miasta, takie jak uzdrowiskowe Busko-Zdrój i malowniczy Pińczów, oferujące wgląd w niezwykłą historię regionu i kuszące niepowtarzalną atmosferą.

Dekoracje wielkanocne metodą haftu matematycznego

Technika haftu matematycznego polega przewlekaniu kolorowych nitek przez ponakłuwany sztywny papier. Wzory tworzone są w oparciu o kształty i własności  figur geometrycznych, stąd nazwa –matematyczny.

Warsztaty „Dekoracje wielkanocne metodą haftu matematycznego” okazały się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Uczestnicy zapoznali się z zasadami tworzenia szablonów i mogli je zastosować w projektowaniu własnych wzorów. Praca okazała się niezwykle wciągająca i relaksująca, a efekty –oceńcie sami…

,,NA SZKLE MALOWANE…” - SZTUKA LUDOWA INSPIRACJĄ DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH

19 i 23 marca 2026 roku odbyły się dwie edycje szkolenia metodycznego:

,,NA SZKLE MALOWANE…”
- SZTUKA LUDOWA INSPIRACJĄ DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH

Emerald Isle Festival – Dzień Świętego Patryka w SP 15

17 marca 2026 r. Szkoła Podstawowa nr 15 w Kielcach na kilka godzin  zamieniła się w prawdziwą „Szmaragdową Wyspę". Zaproszeni uczniowie oraz nauczyciele z kieleckich szkół podstawowych uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu edukacyjnym, które w atrakcyjny sposób połączyło naukę języka angielskiego z poznawaniem kultury Irlandii.
Uczestnicy przemieszczali się pomiędzy stacjami edukacyjnymi, gdzie odkrywali tradycje związane z Dniem Świętego Patryka. Interaktywne gry w języku angielskim, zadania zespołowe oraz aktywności angażujące wszystkich uczestników sprzyjały nauce poprzez działanie i dobrą zabawę.

,,SERDUSZKO DLA CIEBIE …” – MIŁOŚĆ INSPIRACJĄ DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH

5 marca 2026 roku odbyło się szkolenie metodyczne:

,,SERDUSZKO DLA CIEBIE …” – MIŁOŚĆ INSPIRACJĄ DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH.

XIV Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu, 9 luty 2026 r.

Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Akademia Nauk Stosownych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach już po raz czternasty zorganizowały Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu.

Przedsięwzięcie  adresowane jest do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego. Organizatorom XIV Świętokrzyskiego Dnia Bezpiecznego Internetu zależy na podniesieniu poziomu wiedzy uczniów na temat bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu oraz zagrożeń, które wiążą się z aktywnością w sieci (np. dezinformacja, cyberprzemoc, e-uzależnienia). Ważna jest również wiedza na temat ochrony danych i praw autorskich oraz korzystania ze sztucznej inteligencji.

W poszukiwaniu nowych sposobów prowadzenia zajęć plastycznych w oparciu o tradycje polskie - Boże Narodzenie

29 listopada 2025 roku, w przedświątecznej atmosferze odbyło się wyjazdowe szkolenie - W poszukiwaniu nowych sposobów prowadzenia zajęć plastycznych w oparciu o tradycje polskie - Boże Narodzenie. Szkolenie odbyło się w Domu Bańki i Tradycji Świątecznych działającym przy Manufakturze Ozdób Szklanych Mysteria w Wężerowie.

Gala zamykająca XIII Grę Miejską – Europejski Dzień Języków

Dzień dobry/ Good afternoon / Guten Tag / Bonjour!
26 września świętowaliśmy Europejski Dzień Języków – czas, kiedy różnorodność językowa i kulturowa jest w centrum uwagi.

To dzień, który przypomina nam, że nauka języków otwiera drzwi do świata, ułatwia komunikację i zbliża ludzi.

Tak właśnie wyglądała Gala zamykająca XIII Grę Miejską – Europejski Dzień Języków wydarzenie organizowane przez Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Zespół Szkół nr 3, we współpracy z Europe Direct.

Przez sport do sukcesu - 60-lecie Klubu Sportowego Iskra Kielce

25 lutego w Hali Legionów przy ul. L. Drogosza w Kielcach odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu "Przez sport do sukcesu - 60-lecie Klubu Sportowego Iskra Kielce. 

W konkursie wzięło udział 150 uczniów, a 21 z nich zostało nagrodzonych i wyróżnionych. 

XIII Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu

Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Akademia Nauk Stosownych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach zorganizowali już po raz trzynasty Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu.

Przedsięwzięcia zaplanowane w ramach obchodów XIII ŚDBI adresowane były do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego.

Szlakami dziedzictwa kulturowego regionu. Chmielnik - ,,świętokrzyski sztetl”, Szydłów - ,,polskie Carcassonne”

28 września 2024 r.- terenowe szkolenie metodyczne: Szlakami dziedzictwa kulturowego regionu. Chmielnik - ,,świętokrzyski sztetl”, Szydłów - ,,polskie Carcassonne”.

,,Pozostańcie wierni temu dziedzictwu! Uczyńcie je podstawą swojego wychowania! Uczyńcie je przedmiotem szlachetnej dumy! Przechowajcie to dziedzictwo! Pomnóżcie to dziedzictwo! Przekażcie je następnym pokoleniom!”

(Jan Paweł II – do młodzieży na Wzgórzu Lecha, Gniezno 3.VI 1979 r.)

 

Warsztaty w Muzeum Oshpitzin

Jedenaste przykazanie Mariana Turskiego: „nie bądź obojętny, bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie jak na was, jak na waszych potomków, „jakiś Auschwitz”, nagle spadnie z nieba”, zainspirowało 20 nauczycieli z Kielc do udziału w warsztatach antydyskryminacyjnych, które odbyły się 21.09.2024 r.

Wyjazd edukacyjny do Jędrzejowa, Tokarni i Chęcin

W dniu 21 września 2024 r. nauczyciele kieleckich szkół brali udział w kolejnym już wyjeździe edukacyjnym poznając historię i kulturę zabytków regionu świętokrzyskiego.

XII Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu

4 marca 2024 r. odbył się XII Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu, którego organizatorami byli: Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Akademia Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Odbyły się wykładyi prezentacje dla uczniów oraz nauczycieli oraz podsumowano konkurs Zastosowania sztucznej inteligencji - szanse i zagrożenia. Tematyka prezentacji i wykładów:

Warsztaty metodyczne: ,,KWIETNA, WIERZBNA I PACHNĄCA…”- tradycje wiosenne i wielkanocne w procesie edukacyjnym i wychowawczym.

Ważnym elementem edukacji i wychowania jest zainteresowanie i kształtowanie u uczniów poczucia więzi z najbliższym środowiskiem, sztuką, tradycją i zwyczajami. Szczególnie piękną gałęzią sztuki ludowej jest zdobnictwo bibułkowe, a przede wszystkim wyrób kwiatów.

7 i 11 marca 2024 roku odbyły się dwie edycje warsztatów metodycznych, których głównym celem było wzbogacenie procesu edukacyjnego i wychowawczego o polskie tradycje wiosenne i wielkanocne. Motywem przewodnim była wielkanocna palma.

Warsztaty metodyczne: ,,Miło szleć , kiedy czas po temu…” - karnawał inspiracją działań twórczych

III Miejski Konkurs Języka Angielskiego z Elementami Języka Angielskiego Zawodowego

Projektowanie inteligentnego sprzętu AGD np. kuchnio-zmywarki, oprogramowanie do nauki języka z wykorzystaniem AI, ekskluzywny hotel dla pupila to przykłady pomysłów na przedsiębiorstwa przyszłości tworzone przez uczestników EnVet III Miejskiego  Konkursu Języka Angielskiego z Elementami Języka Angielskiego Zawodowego.

I Miejski Festiwal Kompetencji 4K: krytyczne myślenie, kreatywność, kooperacja, komunikacja. „English4comp”

Innowacja, pasja, a nie rywalizacja tak można podsumować "English4Comp"- I Miejski Festiwal Kompetencji 4K, zorganizowany przez Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, pod patronatem Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Festiwal odbył się 7 grudnia w Zespole Szkół nr 3 w Kielcach i skierowany był do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz ich nauczycieli. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Pani Katarzyna Pelc, która wraz z Panią Tamarą Hachulską doradcą metodycznym w zakresie języka angielskiego w SODMiDN w Kielcach koordynowały całe wydarzenie. Spotkanie wspierała także dyrekcja Zespołu Szkół nr 3 w Kielcach oraz III LO im. C. Norwida w Kielcach.

Strony